Meruňky patří k nejchutnějším druhům ovoce, chutnají v syrovém stavu i v kynutých knedlících se šlehačkou a tvarohem, můžeme si je dopřát i sušené, k oříškům, do obilných kaší i k přípravě sladkého dezertu. Meruňkový džem je dobrou volbou k palačinkám či k lívancům.
Pěstování meruněk je v Česku poměrně běžné, ale ne všude mají tyto stromy ideální podmínky. Vyhovuje jim stabilní slunečné a teplé počasí, mimo větrné poryvy a mrazivé výkyvy, proto se jim dobře daří na Jižní Moravě. K nám se velmi kvalitní sušené ovoce dováží z Tádžikistánu, kde kromě úrodné půdy je i příznivé subtropické klima. V tamních podmínkách není ovoce kontaminováno průmyslovými odpady a znečištěným ovzduším a není také geneticky modifikováno.
Co se ukrývá v meruňkách
Vitamín A – jeden ze základních vitamínů, bez něhož se neobejdeme. Velké množství ukrývá ovoce a zelenina červené či oranžové barvy, kam patří nejen karotka, ale i čerstvé nebo sušené meruňky OILSEED SERVIS s.r.o. V ovoci a zelenině se nachází ve formě provitamínu (beta karotenu) a potřebujeme jej např. pro zdravý zrak, jeho ostrost, rozeznávání barev a jako prevenci před šeroslepostí.
Měď a železo – jsou dva prvky potřebné pro tvorbu nové krve a musíme je oba dva dodávat v potravě. Neznamená to ovšem, abychom si do misky nastrouhali ocelové hřebíky a rozkrájeli měděné kabely elektrických rozvodů, železo a měď jsou pro náš organismus využitelné z některých organických zdrojů. Meruňky jsou na tyto kovy poměrně bohaté a představují ideální zdroj pro léčbu chudokrevnosti. Ocení je především ženy v těhotenství, ale i lidé zdraví.
Bioflavonoidy – je to komplex rostlinných látek, které aktivizují různá tělesná centra v našem organismu. V meruňkách se jich nachází zhruba dvě stě druhů, z nichž některé nejsou dosud důkladně popsány a zdokumentovány.