Knížek je napsáno každý rok velké množství, každý z nás má rád jiný literární žánr, má své oblíbené spisovatele, ať tak nebo tak, jen málokteré literární dílo se dočká úspěchu i v jiné podobě, tou může být filmové či divadelní zpracování. Jednou z autorek, která se dočkala úspěchu a těší se velké oblibě jak čtenářů, tak i příznivců divadla, je Irena Freistadtová (spíše známa pod dívčím jménem své matky – Dousková), dáma, která letos slaví své 55. narozeniny. Cesta, kterou si vybrala, jí byla zřejmě dána do vínku, neboť její rodiče se věnovali divadlu.
Práce v knihovně jí zřejmě ovlivnila natolik, že začala sama psát, její první počiny byly básnické. Ne vždy se tolik obávaní kritici shodnou s názory běžných čtenářů, právě k tomu došlo v případě spisovatelky Dousové, když světlo světa spatřila její kniha Hrdý Budžes , románový příběh, který očima malé, osmileté holčičky, líčí svět v době sedmdesátých let. Ti, kdo v této době byli dětmi, se tak trochu mohou vrátit v čase, vzpomínky na nacvičování spartakiády, pionýry či jiskry jakoby znovu ožijí.
Námět byl přenesen již před mnoha lety na divadelní prkna a hlavní role se zhostila Bára Hrzánová, a to tak přesvědčivým způsobem, že za tento herecký výkon získala v roce 2003 cenu Thálie, což bylo ve stejném roce, kdy byla v Divadle Bez zábradlí hra prvně uvedena. Dokonale sehrála roli malé žačky, která svýma dětskýma očima pozoruje a komentuje dění kolem sebe v dobách, které nebyly pro spoustu lidí zrovna jednoduché.
Pokud tedy hledáte knihu, do které byste se rádi začetli, určitě bude dobrou volbou Hrdý Budžes. A jestliže raději uvítáte návštěvu divadla, můžete navštívit v nejbližší době Divadlo Kalich, kde se tato inscenace stále hraje, a to beze změny hlavní role, tedy v bravurním podání Báry Hrzánové. Více jak osm stovek repríz hovoří za vše.